11 Czerwiec , 2021
Test Sanco należy do nieinwazyjnych, genetycznych badań prenatalnych wykonywanych między 10. a 24. tygodniem ciąży. Badanie pozwala wykryć ponad 430 różnych zespołów wad wrodzonych płodu oraz określić jego płeć. Skuteczność testu szacuje się na ok. 99%. Dowiedz się na czym dokładnie polega to badanie i kiedy warto je wykonać.
Do przeprowadzenia testu potrzebne jest pobranie niewielkiej ilości krwi kobiety (ok. 10 ml). W jej osoczu znajduje się materiał genetyczny płodu (cffDNA), który zostaje poddany analizie pod kątem nieprawidłowości liczby i struktury chromosomów. Na wyniki czeka się do 5 dni roboczych. Jakie nieprawidłowości może wykryć badanie?
Są to:
Oprócz tego badanie pozwala na dokładne określenie płci płodu.
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia badania. Poleca się go w przypadku późnej ciąży, a więc u kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Jest to ciąża z większym ryzykiem, dlatego warto już na wczesnym etapie zweryfikować istnienie wad genetycznych. Ponadto test przeprowadzany jest u kobiet, które otrzymały niepokojące wyniki innych badań prenatalnych, wykonywanych w pierwszym trymestrze ciąży. Test może być też alternatywą dla inwazyjnych badań genetycznych, jeśli istnieją przeciwwskazania do ich wykonania. Na badanie decydują się też mamy, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono wystąpienie zaburzeń chromosomowych (przede wszystkim 21,18 lub 13 pary). W Warszawie test Sanco można przeprowadzić m.in. w Gabinetach Lekarskich Łucka – placówce otaczającej kobiety spodziewające się dziecka kompleksową opieką medyczną.
Oto kilka najważniejszych powodów, dla których test Sanco jest polecany kobietom w ciąży:
Warto pamiętać, że ten rodzaj badania jest też sposobem na uzyskanie wiedzy o prawidłowości ciąży dla każdej przyszłej mamy, której towarzyszy niepokój czy stres. Badanie można więc wykonać także wówczas, gdy nie ma do niego medycznych wskazań.
Godziny przyjęć
Poniedziałek - Piątek