Każdy pacjent chcący skorzystać z naszych usług powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. Pacjent nie musi mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie.
Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.
Przygotowanie do pobrania krwi:
- Do punktu pobrań należy zgłosić się w godzinach porannych pomiędzy 8.00 a 10.45, będąc na czczo – ostatni posiłek należy spożyć w dniu poprzedzającym badanie najpóźniej ok. godziny 18.00
- Rano przed badaniem powinno wypić się szklankę niegazowanej wody
- Na pobranie należy zgłosić się wyspanym po całonocnym wypoczynku, należy również powstrzymać się od ćwiczeń i wysiłku fizycznego
- Jeżeli stosuje się na stałe leki, należy skonsultować się z lekarzem czy będą one miały wpływ na wyniki badań
- Pacjent powinien uprzedzić osobę pobierającą, jeżeli mdleje na widok krwi – podjęte zostaną wówczas odpowiednie środki zaradcze
- Materiał do niektórych badań może być pobrany przez cały dzień i po posiłku, szczegółowych informacji dotyczących przygotowania do badań udzieli położna w punkcie pobrań.
UWAGA
Pacjentka w ciąży nie musi być na czczo, chyba że pobierana jest glukoza i TSH, FT3, FT4
Przygotowanie do pobrania moczu:
- Należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik, pojemnik można pobrać w naszym punkcie pobrań lub kupić w aptece – instrukcja pobierania próbki moczu
Instrukcja
- Przed pobraniem próbki moczu należy umyć ręce, a następnie ujście cewki moczowej, mocz powinien być z tzw. „środkowego strumienia”, czyli pierwszą niewielką porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie oddać mocz do pojemnika (od 50 do 100 ml), końcową ilość moczu należy znów oddać do toalety – następnie należy postępować zgodnie z instrukcją
Zobacz film jak przygotować mocz do badania
- nie ma potrzeby opisywania pojemnika, zostanie oznaczony we właściwy sposób w punkcie pobrań, pobraną próbkę należy w jak najkrótszym czasie dostarczyć do punktu
Ile czasu będę oczekiwać na wynik?
Czas oczekiwania na wynik jest zróżnicowany w zależności od rodzaju badania. Informacje o orientacyjnym czasie oczekiwania na wynik są dostępne w punkcie pobrań. Czas oczekiwania na podstawowe badania wynosi 1 dzień roboczy.
Przygotowanie pacjenta do badań USG
USG NARZĄDÓW RODNYCH / USG MIEDNICY MNIEJSZEJ przez powłoki brzuszne
Badanie wykonywane jest przy pełnym pęcherzu (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu).
USG NARZADÓW RODNYCH transvaginalnE
Opróżnić pęcherz na godzinę przed badaniem.
USG DOPPLER NARZĄDU RODNEGO
Opróżnić pęcherz na godzinę przed badaniem.
USG JAMY BRZUSZNEJ
(wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa, pęcherz moczowy)
- badanie morfologiczne Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem, starać się utrzymać mocz w pęcherzu.
USG JAMY BRZUSZNEJ I UKŁADU MOCZOWEGO Z OCENĄ PROSTATY U MĘŻCZYZN
(wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa, pęcherz moczowy, prostata i zalegania po mikcji)
- badanie morfologiczne i czynnościowe. Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem. Wypełnić pęcherz (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody) na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu.
USG PROSTATY przez powłoki brzuszne
Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem. Wypełnić pęcherz (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody) na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu.
USG PIERSI
Badanie wykonywane jest między 1 a 10 dniem cyklu. Jeżeli przyjmowana jest antykoncepcja hormonalna- badanie może być wykonane w dowolnym dniu cylku.
Przygotowanie do pobrania cytologii, posiewu, HPV
- Badanie można wykonać najlepiej w pierwszej połowie cyklu po zakończeniu krwawienia miesięcznego (3-4 dni) oraz najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia. Niekorzystne jest pobierania badania podczas owulacji (w środku cyklu)
- Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować globulek dopochwowych, maści, żeli, ani irygacji (płukania pochwy)
- Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych
- Przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG
- Nie należy przed badaniem korzystać z kąpieli w basenie miejskim