Test PAPP-A - test podwójny

23 Luty , 2023

Test PAPP-A - test podwójny

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat testu PAPP-A

  Badania prenatalne, w tym test PAPP-A, mają na celu wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia wad genetycznych lub rozwojowych u płodu. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia (w czasie ciąży lub bezpośrednio po jej zakończeniu) i przygotowanie rodziców do wychowania dziecka wymagającego szczególnej opieki.

  Czym jest test PAPP-A i jak się go wykonuje?

  Test PAPP-A jest również nazywany testem podwójnym. Pozwala na ocenę stężenia białka PAPP-A, które jest syntetyzowane w trofoblastach i pełni funkcję immunosupresyjną. Dodatkowo oznaczono również poziom wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej. Test PAPP-A zaliczany jest do metod nieinwazyjnych, co oznacza, że nie ingeruje w środowisko płodu. Jest więc całkowicie bezpieczny i nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej kobiety, która jest następnie przesyłana do laboratorium. Co ważne, kobieta w ciąży nie musi do badania być na czczo – test PAPP-A da miarodajne wyniki niezależnie od przyjętego pokarmu.

  Jakie choroby wykrywa test PAPP-A i kiedy można go wykonać?

  Test PAPP-A jako uzupełnienie badania USG  ma na celu wykrycie ryzyka trisomii płodu, czyli ewentualnej obecności dodatkowego chromosomu. W zależności od tego, która para chromosomów jest nieprawidłowa, dziecko może mieć następujące zespoły: zespół Downa (chromosom 21), zespół Patau (chromosom 13), zespół Edwardsa (chromosom 18). Inne badania prenatalne służą do wykrywania  pozostałych wad. Test PAPP-A wykonuje się między 11 i 14 tygodniem ciąży, czyli w I trymestrze. Zaleca się, aby zrobić go jednocześnie z badaniem ultrasonograficznym, podczas którego lekarz ocenia przezierność karkową. Jest to parametr, którego podwyższona wartość także może świadczyć o nieprawidłowościach. Wykonanie dwóch testów w tym samym czasie zwiększa ich wiarygodność.

  Kiedy uznaje się wynik testu PAPP-A za nieprawidłowy?

  Zły wynik testu PAPP-A jest uznawany wtedy, kiedy występuje za niskie stężenie badanego białka. Interpretacja wówczas taka, iż występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Można podejrzewać zespół Pataua lub Edwardsa, jeśli w tym samym czasie dochodzi do redukcji wolnych podjednostek beta-hCG. Należy jednak pamiętać, że zły wynik testu PAPP-A nie zawsze oznacza, że dziecko jest chore. Z tego powodu przyszłe mamy zawsze kierowane są na dalszą diagnostykę, czyli inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcja). Warto również pamiętać, że prawidłowy wynik testu PAPP-A nie gwarantuje również, że nie rozwinie się wada genetyczna. Dlatego kobietom wysokiego ryzyka lekarze mogą zalecić inne nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak potrójny test  lub testy : NIFTY, HARMONY, SANCO, VERACITY

  USG
  350,00 zł
  ciąża pojedyncza lub 450,00 zł ciąża mnoga
  +
  300 zł badanie krwi

  Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

  Godziny przyjęć

  Poniedziałek - Piątek
  8:00 - 20:00

  Wybrane soboty
  8:00 - 14:00
  Współpracujemy
  Alab
  Polski Lek
  Synevo
  Compensa
  Polski bank komórek macierzystych
  Znany lekarz
  MediRaty
  Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies