Krioterapia

04 Kwicień , 2020

Krioterapia

Krioterapia w ginekologii służy do usuwania nieprawidłowych zmian na szyjce macicy, w pochwie i na sromie, które nie wymagają badania histopatologicznego. Jest to metoda leczenia zimnem, polegająca na miejscowym, silnym zamrożeniu tkanki za pomocą podtlenku lub ciekłego azotu. Po przyłożeniu do zmiany chorobowej końcówki aparatu (aplikatora, sondy) o bardzo niskiej temperaturze, uzyskuje się destrukcję tkanki poprzez jej zamrożenie. W obrębie usuwanej nieprawidłowości powstaje martwica na głębokości kilku milimetrów. W zależności od lokalizacji i wielkości schorzenia stosuje się na ogół 2 lub 3 krotne zamrażanie.

Metoda ta jest skuteczna, w większości niebolesna. W odróżnieniu od koagulacji, blizna powstała po krioterapii jest bardziej elastyczna i zbliżona do pierwotnej tkanki. Czas gojenia po zabiegu trwa ok. 6 tyg. Przez dwa pierwsze tygodnie towarzyszy pacjentce zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, czasami o nieprzyjemnym zapachu, co jest prawidłowym zachowaniem gojących się tkanek. Ważne aby zabieg na szyjce macicy wykonać do 10 dnia po miesiączce, a na sromie czy w pochwie w dniach bez krwawienia (można też w ciąży).

Krioterapia zmian na szyjce macicy wymaga przygotowania (cytologia, kolposkopia i inne zalecone przez lekarza prowadzącego). Zabieg na sromie przygotowania nie wymaga, jednak dla większego komfortu wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym po aplikacji specjalnego kremu (ok 30 min przed zabiegiem).

Czas trwania zabiegu krioterapii to ok. 15 – 20 min.


Badanie wykonuje :

Katarzyna Jaroszewska - specjalista ginekolog-położnik

Grażyna Mazur- specjalista ginekolog-położnik

Monika Nekanda -Trepka - specjalista ginekolog-położnik

Iryna Nitefor - specjalista ginekolog-położnik

Adriana Pawłowska - specjalista ginekolog-położnik

Julia Zaręba-Szczudlik - specjalista ginekolog-położnik

Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Znany lekarz
MediRaty
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies