Przychodnia Renort
ŁUCKA POLECA
 

Zakres usług :: Terapia Ręki

Terapia Ręki

Terapia Ręki

  Obszar kory mózgowej koordynujący ruchy całej kończyny górnej, a szczególnie dłoni, kciuka i palców, w stosunku do innych części ciała, zajmuje bardzo dużą powierzchnię mózgu.  Na dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka, więc ich sprawność ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

    Skomplikowany mechanizm nerwowy i rozwój kory mózgowej, sprawiają że nasze dłonie stają się wyjątkowym narzędziem. Doskonałość ręki polega na tym, że służy jednocześnie za narzędzie do podnoszenia ciężarów i potrafi wykonywać bardzo precyzyjne, skomplikowane ruchy jak na przykład pisanie. Szeroka specjalizacja kończyn górnych sprawia, że to w głównej mierze ich sprawność, decyduje o poziomie funkcjonowania człowieka. Jeśli mamy sprawne ręce i potrafimy wykonać większość czynności, jesteśmy niezależni od innych osób, nawet jeżeli poruszamy się na wózku.

    Terapia Ręki ma na celu usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak również dostarczanie wrażeń dotykowych i poznawanie dzięki nim różnych faktur, kształtów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy. Warto więc pracować nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji gdy występują problemy z mową.