Neurosonografia – szczegółowe badanie mózgu płodu

Start  >

>

Neurosonografia – szczegółowe badanie mózgu płodu

Neurosonografia – szczegółowe badanie mózgu płodu

Według  Europejskiego Rejestru Wad Wrodzonych (EUROCAT) wady ośrodkowego układu zajmują czwarte miejsce pod względem częstości występowania. Około 1000 dzieci w Polsce rodzi się z rozpoznanymi wadami wrodzonymi ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Długofalowe badania pokazują jednak, że częstość występowania może być znacznie większa mogą dotyczyć  aż 1 dziecka na 100 urodzonych, a objawy mogą pojawić się w różnych okresach życia. Konsekwencje tych nieprawidłowości mogą być poważne. Objawy nieprawidłowej anatomii i funkcji mózgu mają szerokie spektrum i różne nasilenie – od zaburzeń nastroju (labilność emocjonalna, nadreaktywność, impulsywność, zaburzenia ze spektrum autyzmu), poprzez zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych (dysfagia- zaburzenia połykania, zaburzenia mowy), opóźnienie rozwoju psychoruchowego, zaburzenia psychiatryczne aż po mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę.

Nie zawsze wada OUN skutkuje nieprawidłowym rozwojem dziecka,  a prawidłowa budowa układu nerwowego nie gwarantuje prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak wystąpienie objawów będących efektem wad OUN może istotnie wpłynąć na rozwój dziecka i funkcjonowanie rodziny. Pomimo, iż wady OUN to nieodwracalne uszkodzenie mózgu, badania wskazują,  że wczesne wdrożenie terapii może w istotnym stopniu poprawić  stan funkcjonalny  i rozwój dziecka. Pozwala  także na objęcie opieką psychologiczną rodziny dziecka co ma kluczowe znaczenie dla kształtowania optymalnych  warunków środowiskowych  jego rozwoju.

Mózg rozwija się od wczesnego rozwoju zarodkowego (od 3 tygodnia) do dorosłości.

Wady OUN mogą ujawnić się w każdym okresie ciąży, ponieważ mózg podlega bardzo dynamicznym procesom rozwoju w okresie ciąży. Często nie udaje nam się ustalić przyczyny  nieprawidłowego rozwoju mózgu. Wiemy, że część spowodowana jest czynnikami genetycznymi a część zadziałaniem czynnika, który uszkadza prawidłowo rozwijający się mózg  (czynniki fizyczne – promieniowanie jonizujące, czynniki chemiczne – leki, alkohol, czynniki infekcyjne).  

Niektóre z wad OUN możemy rozpoznać już w I trymestrze ciąży, ale część możliwa jest do rozpoznania dopiero w II, a nawet w III trymestrze ciąży. Dlatego konieczność dokładnej diagnostyki mózgowia może pojawić się w każdym okresie ciąży. Część zaburzeń trudna jest do rozpoznania w okresie prenatalnym i diagnoza możliwa jest do ustalenia dopiero w okresie noworodkowym lub późniejszym.

Badanie przesiewowe, takie, któremu poddawany jest każdy płód opiera się na zbadaniu mózgowia, jego części, w trzech płaszczyznach a kręgosłupa w jednej płaszczyźnie. To pozwala na wykrycie do 85% nieprawidłowego obrazu OUN, ale nie zawsze na poprawną klasyfikację wady. W sytuacji wątpliwości, niejasnego obrazu lub podejrzenia/rozpoznania wady konieczne jest dokładne zbadanie OUN w celu określenia rodzaju wady, wykluczenia dodatkowych nieprawidłowości, ustalenia dalszej diagnostyki w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Takie badanie nazywa się neurosonografią. Polega na uzyskaniu dodatkowych licznych przekrojów, płaszczyzn i obejrzeniu wielu małych struktur w OUN  kręgosłupa i rdzenia kręgowego (z wykorzystaniem różnych technik 3D). Skuteczność tego badania sięga 95% – wykrycie i prawidłowe  nazwanie wady. W kilku procentach możemy spotkać się z trudnościami w określeniu rodzaju wady, wtedy z pomocą przychodzi badanie rezonansem magnetycznym.

Diagnostyka wad OUN umożliwia to wyłonienie grupy dzieci, które wymagają opieki specjalistycznej,  poszerzenia diagnostyki po urodzeniu  i włączenia terapii. Jeśli wada wykryta zostanie już w ciąży – dziecko od narodzin jest pod właściwą opieką wielospecjalistyczną, ma wykonaną niezbędną diagnostykę i wdrożoną rehabilitację nawet jeśli nie występują zaburzenia funkcji mózgu.

Badanie to wymaga czasu i doświadczenia, ale dostarcza wielu informacji o rozwijającym się mózgu płodu. Jeśli płód znajduje się w położeniu główkowym badanie to wykonywane jest sondą transwaginalną. A jeśli w położeniu miednicowym- sondą przezbrzuszną  o wysokiej rozdzielczości.

 Wskazania do badania neurosonograficznego:

  1. Każde podejrzenie nieprawidłowości OUN w badaniu przesiewowym I, II i III trymestru
  2. Wada OUN u poprzedniego dziecka
  3. Wada serca u płodu
  4. Podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej
  5. Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa
  6. Ekspozycja na teratogeny, które zaburzają rozwój mózgu (leki)
  7. Nieprawidłowy wynik badania genetycznego o niejasnym znaczeniu

  W naszej przychodni istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki mózgowia u płodu z kontynuacją, uzupełnieniem u noworodka.

  W naszej przychodni badanie USG ciąży z oceną neurosonograficzną wykonuje dr n. med. Renata Jaczyńska

Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 20:00

Wybrane soboty
8:00 – 14:00

Zmiana godzin pracy przychodni

12 grudnia pracujemy do godz. 19.00; 13 grudnia pracujemy do godz. 18.00.

Pracujemy dodatkowo w sobotę 14 grudnia

Zapraszamy  w sobotę do naszej przychodni.  Można umówić się do ginekologa na konsultację, USG ginekologiczne, położnicze oraz na konsultację do hematologa dziecięcego.  Można również umówić się do położnej na pobranie cytologii.  Pracuje także punkt pobrań badań laboratoryjnych.

W sobotę pracują lekarze:  Katarzyna Jaroszewska, Monika Kasperczak, Wiktoria Malinowska, Agnieszka Obitko-Płudowska, Paweł Siekierski

Zapraszamy!