Kolposkopia

04 Kwicień , 2020

Kolposkopia

Kolposkopia (od greckiego kolpos = pochwa i skopia = obraz) jest metodą umożliwiającą dokładne badanie dolnego odcinka narządów rozrodczych kobiecych tzn. krocza, sromu, pochwy, części pochwowej szyjki macicy wraz z ujściem zewnętrznym kanału szyjki. Badanie kolposkopowe polega głownie na obserwacji części pochwowej szyjki macicy po jej uwidocznieniu we wzierniku, oczyszczeniu ze śluzu i oświetleniu.

Kolposkop jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać „trójwymiarowy obraz”, w powiększeniu od 4 do 50 razy. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Na powierzchni szyjki mogą rozwijać się niebezpieczne choroby, których nie da się dostrzec podczas zwykłego badania. Lekarz najpierw ogląda nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący na ścianach pochwy i szyjce macicy, następnie nabłonek gruczołowy w ujściu zewnętrznym kanału szyjki, a w szczególności granicę między tymi nabłonkami, bo tam rozpoczynają się najgroźniejsze choroby.

Główną zaletą badania kolposkopowego, jest fakt, że umożliwia w pełni racjonalne postępowanie diagnostyczne. Obrazowanie kolposkopowe pozwala lekarzowi na pobieranie celowanych wycinków ze zmian najbardziej podejrzanych. Precyzyjna lokalizacja granic zmian daje możliwość wyznaczenia właściwego zakresu leczenia i uniknięcia usuwania nadmiaru prawidłowych tkanek szyjki macicy. Szyjka macicy jest kobiecie potrzebna, aby zajść w ciążę, bezpiecznie donosić dziecko i je urodzić. Ponieważ choroby szyjki macicy nie są widoczne gołym okiem, bardzo istotne jest, by przed podjęciem jakiegokolwiek zabiegu na szyjce wykonać kolposkopię, która eliminuje możliwość błędnego rozpoznania.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Badanie może być powtarzane wielokrotnie.

Kolposkopia może być wykonana w trakcie całego cyklu, podczas niewielkiego plamienia oraz stosowania globulek dopochwowych.

Nie należy wykonywać kolposkopii w czasie obfitego krwawienia.

Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

 

Badanie wykonuje :

Katarzyna Jaroszewska - specjalista ginekolog-położnik

Monika Nekanda -Trepka - specjalista ginekolog-położnik

Iryna Nitefor - specjalista ginekolog-położnik

Adriana Pawłowska - specjalista ginekolog-położnik

Ewa Romejko-Wolniewicz - specjalista ginekolog-położnik

Julia Zaręba-Szczudlik - specjalista ginekolog-położnik


Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Polski Lek
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Znany lekarz
MediRaty