TEST HPV

05 Kwicień , 2020

TEST HPV

Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus infekuje narządy moczowo-płciowe. Jest bardzo powszechnym wirusem, który przekazywany jest na wiele sposobów, również poprzez kontakty seksualne.

Obecnie znanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, z czego ponad 40 typów przekazywanych jest drogą płciową i ma powinowactwo do nabłonków okolic genitalnych, przez co może dochodzić do zakażeń narządów rozrodczych kobiet i mężczyzn. Większość typów wirusa HPV nie powoduje żadnych objawów a zakażenie nimi mija samoistnie. Jednak niektóre z nich mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet i są to  tzw. wirusy wysokoonkogenne (HPV typ 16, 18).

Szczyt częstości zakażenia wirusem HPV u kobiet i mężczyzn przypada pomiędzy 15-stym a 25-tym rokiem życia. Częstość zakażeń wirusem HPV spada wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań na raka szyjki macicy notowana jest u kobiet w wieku 45 – 59 lat. Każdy kto miał kiedykolwiek kontakt płciowy z inną osobą może być zakażony wirusem HPV. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą zostać zainfekowani wirusem i przekazać go swemu partnerowi seksualnemu, zupełnie nie będąc tego świadomymi. Wiadomo już, że u wielu osób zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, a komórki szyjki macicy wracają do normalnego stanu. Odpowiedzialny za ten proces jest prawidłowo działający układ odpornościowy. Jednak  u ok. 20 % zakażonych HPV, wirus utrzymuje się i kontynuuje przekształcanie komórek szyjki macicy w procesie onkogennym.

Zmiany w obrębie tych komórek (czyli tzw. stan przednowotworowy CIN II/III), jeśli nie są leczone, mogą z czasem prowadzić do rozwoju nowotworu. Infekcję wirusem HPV możemy podejrzewać na podstawie badania cytologicznego, badania kolposkopowego lub histopatologicznego, a potwierdzić można  testami molekularnymi DNA HPV.

  • (pobrania u mężczyzn u lekarzy:  dr Jerzy Rodzeń, dr Monika Nekanda -Trepka)
Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Establo Pharma
Znany lekarz
MediRaty
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies