TEST HPV

05 Kwicień , 2020

TEST HPV

Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus infekuje narządy moczowo-płciowe. Jest bardzo powszechnym wirusem, który przekazywany jest na wiele sposobów, również poprzez kontakty seksualne.

Obecnie znanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, z czego ponad 40 typów przekazywanych jest drogą płciową i ma powinowactwo do nabłonków okolic genitalnych, przez co może dochodzić do zakażeń narządów rozrodczych kobiet i mężczyzn. Większość typów wirusa HPV nie powoduje żadnych objawów a zakażenie nimi mija samoistnie. Jednak niektóre z nich mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy u kobiet i są to tzw. wirusy wysokoonkogenne (HPV typ 16, 18).

Szczyt częstości zakażenia wirusem HPV u kobiet i mężczyzn przypada pomiędzy 15-stym a 25-tym rokiem życia. Częstość zakażeń wirusem HPV spada wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań na raka szyjki macicy notowana jest u kobiet w wieku 45 – 59 lat. Każdy kto miał kiedykolwiek kontakt płciowy z inną osobą może być zakażony wirusem HPV. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą zostać zainfekowani wirusem i przekazać go swemu partnerowi seksualnemu, zupełnie nie będąc tego świadomymi. Wiadomo już, że u wielu osób zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, a komórki szyjki macicy wracają do normalnego stanu. Odpowiedzialny za ten proces jest prawidłowo działający układ odpornościowy. Jednak u ok. 20 % zakażonych HPV, wirus utrzymuje się i kontynuuje przekształcanie komórek szyjki macicy w procesie onkogennym.

Zmiany w obrębie tych komórek (czyli tzw. stan przednowotworowy CIN II/III), jeśli nie są leczone, mogą z czasem prowadzić do rozwoju nowotworu. Infekcję wirusem HPV możemy podejrzewać na podstawie badania cytologicznego, badania kolposkopowego lub histopatologicznego, a potwierdzić można testami molekularnymi DNA HPV.

  • (pobrania u mężczyzn u lekarzy: dr Jerzy Rodzeń, dr Monika Nekanda -Trepka)
Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Polski Lek
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Znany lekarz
MediRaty