Cytologia ginekologiczna

15 Kwicień , 2020

Cytologia ginekologiczna

Cytologię ginekologiczną wykonuje się podczas badania ginekologicznego (lekarz, położna). Jest to badanie przesiewowe, zatem nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badanie cytologiczne służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy, a także kontroli efektywności ich leczenia. Na podstawie badania cytologicznego ustala się dalsze postępowanie diagnostyczne (np. badanie kolposkopowe, pobranie wycinków z szyjki, wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy) oraz terapeutyczne (np. elektrokoagulację lub krioterapię) nadżerki tarczy części pochwowej szyjki macicy.

Za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera się  komórki wchodzące w skład nabłonka pokrywającego szyjkę macicy i kanał szyjki. Komórki rozprowadza się na szkiełku mikroskopowym, utrwala, odpowiednio barwi i ocenia pod mikroskopem.

Badanie powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego, nie później niż 25 rok życia.  

Badanie można wykonać po zakończeniu krwawienia i plamienia miesiączkowego, niekorzystne jest pobierania badania podczas owulacji.

Mitem jest, że nie wolno wykonać badania przy przewlekłych stanach zapalnych oraz nieregularnych krwawieniach z dróg rodnych. Te zaburzenia wręcz wymagają takiej diagnostyki.

Badanie trwa kilka minut, może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek
w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.

Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Polski Lek
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Znany lekarz
MediRaty