Cytologia ginekologiczna

15 Kwicień , 2020

Cytologia ginekologiczna

Cytologię ginekologiczną wykonuje się podczas badania ginekologicznego (lekarz, położna). Jest to badanie przesiewowe, zatem nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badanie cytologiczne służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy, a także kontroli efektywności ich leczenia. Na podstawie badania cytologicznego ustala się dalsze postępowanie diagnostyczne (np. badanie kolposkopowe, pobranie wycinków z szyjki, wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy) oraz terapeutyczne (np. elektrokoagulację lub krioterapię) nadżerki tarczy części pochwowej szyjki macicy.

Za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera się  komórki wchodzące w skład nabłonka pokrywającego szyjkę macicy i kanał szyjki. Komórki rozprowadza się na szkiełku mikroskopowym, utrwala, odpowiednio barwi i ocenia pod mikroskopem.

Badanie powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego, nie później niż 25 rok życia.  

Badanie można wykonać po zakończeniu krwawienia i plamienia miesiączkowego, niekorzystne jest pobierania badania podczas owulacji.

Mitem jest, że nie wolno wykonać badania przy przewlekłych stanach zapalnych oraz nieregularnych krwawieniach z dróg rodnych. Te zaburzenia wręcz wymagają takiej diagnostyki.

Badanie trwa kilka minut, może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek
w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.

Potrzebujesz porady lub masz więcej pytań?

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 20:00

Wybrane soboty
8:00 - 14:00
Współpracujemy
Alab
Polski Lek
Synevo
Compensa
Polski bank komórek macierzystych
Znany lekarz
MediRaty
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies