Przychodnia Renort
ŁUCKA POLECA

 

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ LABORATORYJNYCHZobacz pełny zakres usług

Opis:

Każdy pacjent chcący skorzystać z naszych usług powinien mieć ze sobą dowód osobisty. Pacjent nie musi mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie.

Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

KREW
Większość badań laboratoryjnych powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godziną 7 a 10 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny18 (14 godz. dieta).
Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia.
W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

MOCZ
Do badania ogólnego moczu należy przynieść materiał w jednorazowym pojemniczku zakupionym w aptece. Mocz powinien mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.
Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiorki odpowiedniego stabilizatora i należy to zawsze ustalić z lekarzem. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).
W celu wykonania badania bakteriologicznego moczu należy zakupić w aptece podłoże transportowe (uromedium). Po porannej toalecie należy oddać mocz ze środkowego strumienia na płytkę (uważając by nie dotknąć płytki ), zakręcić w pojemniku i dostarczyć do laboratorium.

KAŁ
Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka.  Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.
Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie.