Przychodnia Renort
ŁUCKA POLECA

 

KrioterapiaZobacz pełny zakres usług

Cena:
400-700,00 zł

Powiązani lekarze:
lek. med. Grażyna Mazur, lek. med. Paweł Palacz, lek. med. Katarzyna Jaroszewska, lek. med. Iryna Nitefor, dr n. med. Adriana Pawłowska

Opis:

Krioterapia w ginekologii służy do usuwania nieprawidłowych zmian na szyjce macicy, w pochwie i na sromie, które nie wymagają badania histopatologicznego. Jest to metoda leczenia zimnem, polegająca na miejscowym, silnym zamrożeniu tkanki za pomocą podtlenku lub ciekłego azotu. Po przyłożeniu do zmiany chorobowej końcówki aparatu (aplikatora, sondy) o bardzo niskiej temperaturze, uzyskuje się destrukcję tkanki poprzez jej zamrożenie. W obrębie usuwanej nieprawidłowości powstaje martwica na głębokości kilku milimetrów. W zależności od lokalizacji i wielkości schorzenia stosuje się na ogół 2 lub 3 krotne zamrażanie.

Metoda ta jest skuteczna, w większości niebolesna. W odróżnieniu od koagulacji, blizna powstała po krioterapii jest bardziej elastyczna i zbliżona do pierwotnej tkanki. Czas gojenia po zabiegu trwa ok. 6 tyg. Przez dwa pierwsze tygodnie towarzyszy pacjentce zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, czasami o nieprzyjemnym zapachu, co jest prawidłowym zachowaniem gojących się tkanek. Ważne aby zabieg na szyjce macicy wykonać do 10 dnia po miesiączce, a na sromie czy w pochwie w dniach bez krwawienia (można też w ciąży).

Krioterapia zmian na szyjce macicy wymaga przygotowania (cytologia, kolposkopia i inne zalecone przez lekarza prowadzącego). Zabieg na sromie przygotowania nie wymaga, jednak dla większego komfortu wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym po aplikacji specjalnego kremu np Motti (ok 30 min przed zabiegiem).

Czas trwania zabiegu krioterapii to ok. 15 – 20 min.