Przychodnia Renort
ŁUCKA POLECA

 

TEST PartoSure jest już dostępny w naszej przychodniZobacz wszystkie aktualności

PartoSure jest testem diagnostycznym służącym do oceny ryzyka porodu przedwczesnego, PartoSure wykrywa białko PAMG-1 (łożyskową alfa-mikroglobulinę-1) w wydzielinie szyjkowo-pochwowej.

Jeżeli w ciąży towarzyszy Ci któryś z następujących objawów:

  • ból miednicy,
  • upławy,
  • bóle placów, czy
  • skurcze - podobne do menstruacyjnych,

a długość szyjki macicy w USG wynosi 15 do 30 mm  -  wtedy należy wykonać test PartoSure (według Zaleceń Europejskiego Towarzystwa Perinatologicznego z września 2017r)

W kwietniu 2018 roku PartoSure został zatwierdzony przez amerykański FDA, a jako skuteczniejszy biomarker od testów oznaczających fibronektynę płodową przejmie po nich amerykański rynek.

Wykonanie testu PartoSure (przeważnie, przy ujemnym wyniku) pozwoli uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji, a może niepotrzebnej sterydoterapii i tokolizy, szczególnie w aspekcie negatywnych działań niepożądanych tych leków. A w przypadku wyniku dodatniego hospitalizacja i powyższe terapie będą jak najbardziej uzasadnione dla dobra nienarodzonego jeszcze dziecka i jego mamy.

NPV (ujemna wartość predykcyjna) wynosi 98%, co oznacza, że z takim prawdopodobieństwem nie urodzisz w ciągu 7 dni od wykonania testu kiedy jego wynik będzie ujemny, a po tym czasie na ogół ww. objawy ustąpią. Jeśli tak się nie stanie należy skontaktować  się ze swoim lekarzem prowadzącym.

PPV (dodatnia wartość predykcyjna) wynosi 76%, co oznacza, że przy dodatnim wyniku masz 76% pewności, że poród nastąpi w ciągu 7 dni od badania, wtedy hospitalizacja i leczenie będzie jak najbardziej zasadne.

Wykonanie testu jest szybkie i bezbolesne, a wynik uzyskasz już po 5-ciu minutach.

Szerokie ramy czasowe wieku ciążowego (GA): od 20-ego do 37-ego tygodnia ciąży.